I ditched junk food to try NHS’s healthy eating plan for a week

WITH Britain’s takeaway industry now worth around £15billion, it’s no surprise junk food businesses – and our waistlines – are booming. 

But as obesity threatens our children’s futures and families struggle to afford food during the Covid pandemic, does eating healthily also mean eating wealthily?

Writer Miranda Knox spent £1.38 on this jacket potato with tuna and salad

15

Writer Miranda Knox spent £1.38 on this jacket potato with tuna and saladCredit: Miranda Knox
Miranda, pictured, investigated just how easy - and cheap - it is to follow the government's healthy eating guidelines

15

Miranda, pictured, investigated just how easy – and cheap – it is to follow the government’s healthy eating guidelinesCredit: Miranda Knox

The Government’s Eatwell Guide sets out a healthy eating model to achieve a “balanced” diet, yet a new report reveals the nation’s poorest families now have even less disposable income to spend on food.

Ten per cent of UK households would need to spend three quarters of their disposable income on food to meet the Eatwell Guide costs, according to the Broken Plate Report.

And healthy foods are THREE times as expensive as other options.

So, after Manchester United footie ace Marcus Rashford’s recent free school meals triumph, I decided to investigate just how easy – and cheap – it is to follow Boris Johnson’s guidelines.

Miranda spent a week eating convenience food, pictured. Her haul included Cola, pepperoni pizza, chips, choc ices and ready meals

15

Miranda spent a week eating convenience food, pictured. Her haul included Cola, pepperoni pizza, chips, choc ices and ready mealsCredit: Miranda Knox
She then spent a week eating healthy food, including fruit, veg and fish

15

She then spent a week eating healthy food, including fruit, veg and fishCredit: Miranda Knox
The Eatwell Guide sets out a healthy eating model that breaks down five food groups, and provides examples of the types of food you should eat

15

The Eatwell Guide sets out a healthy eating model that breaks down five food groups, and provides examples of the types of food you should eat

High price for healthy living

I spent two weeks trying to eat as cheaply as possible – one, following the official guidelines, and the other, eating supermarket convenience food and ready meals.

I ate the same number of meals, shopped in the same supermarket and bought own brands where I could.

When it came to the healthy week, I also used all leftovers, kept meat consumption to a minimum, and bought a mix of frozen and fresh produce. 

Despite my best efforts to eat as cheaply as possible both weeks, sadly it was still significantly cheaper to buy convenience foods

Miranda Knox

But despite my best efforts to budget on both diets – and to prove to myself that, with enough time and planning, I could be healthy AND cut costs – sadly it was still significantly cheaper to buy convenience foods.

Just one example of this was my daily ‘snack’. During the healthy week, I opted for an apple – which, at 26p a time, was depressingly 12p more than a packet of 14p supermarket crisps.

Miranda attempted to eat as cheaply as possible for both weeks. Above, her healthy breakfast of porridge and berries cost her 57p

15

Miranda attempted to eat as cheaply as possible for both weeks. Above, her healthy breakfast of porridge and berries cost her 57pCredit: Miranda Knox

Explaining some of the issues we face, The Training Room nutritionist Mark Fox admits: “Fresh fruit and vegetables and unprocessed foods tend to be deemed more expensive than processed package meals. 

“The most expensive elements of the Eatwell plate come from protein sources like meat and fish. 

“Depending on where you buy fruit and vegetables, this can be expensive too. These also have a much shorter shelf life than processed foods unless you freeze them.”

The convenience diet: 3lb weight gain & bloating

The Eatwell Guide’s model breaks down five food groups – fruit and veg, dairy, protein, carbs and foods high in fat, salt and sugars – and provides examples of the types of food you should eat and how often.

In terms of planning, there was no denying the less healthy, convenience food diet required far less time and preparation. 

It took half an hour to plan out my meals, and the upfront shopping cost for the whole week was just £17.

The price of all meals – including breakfast, lunch, dinner, dessert and one snack a day – working out at just over £14 in total. 

Miranda’s food diary: fast food week

WRITER Miranda Knox spent two weeks trying to eat as cheaply as possible.

For one week, she followed the Government’s official guidelines. For the other, she ate supermarket convenience food and ready meals.

Here is her food diary for the ‘fast food’ week:

Total food shop price: £17.27

Meals total: £14.71

MONDAY

Breakfast: Coco Pops

Lunch: Bombay Badboy Pot Noodle

Dinner: Pepperoni pizza

Snack: Packet of crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £2.30

TUESDAY

Breakfast: Bacon roll

Lunch: Two potato waffles and half a tin of beans

Dinner: Chicken burger, chips and frozen veg

Snack: Crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £2.25

WEDNESDAY

Breakfast: Cereal

Lunch: Chicken and mushroom pot noodle

Dinner: Chicken poppers, half a tin of beans, 200g chips, 80g mixed veg

Snack: Cheese and onion crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £2.45

THURSDAY 

Breakfast: Frosties

Lunch: Fish fingers x 4, rolls x 2

Dinner: Two potato waffles and half a tin of beans

Snack: Crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £1.37

FRIDAY 

Breakfast: Rice Krispies

Lunch: Sweet and sour chicken

Dinner: Chicken burger, frozen veg and chips

Snack: Crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £2.27

SATURDAY 

Breakfast: Cornflakes

Lunch: Baked beans and two potato waffles

Dinner: Fish fingers, chips and frozen veg

Snack: Crisps

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £1.36

SUNDAY 

Breakfast: Coco Pops

Lunch: Ready-meal roast

Dinner: Waffles and beans

Dessert: Choc ice

Drink: Cola zero

Total: £2.71

This dinner of chicken poppers, half a tin of beans, chips and mixed veg cost Miranda £1.15

15

This dinner of chicken poppers, half a tin of beans, chips and mixed veg cost Miranda £1.15Credit: Miranda Knox

In my shopping bag was one bag of frozen mixed veg for 79p, while I opted for the cheapest convenience food available. 

A typical day involved cereal in the morning, then a fish finger sandwich costing just 52p or two potato waffles and beans (35p) and a packet of crisps costing 14p as a snack.

Dinner was a £1 pepperoni pizza, or 75p chicken poppers with chips and veg, and dessert was a choc ice, costing 15p.

All meals came to less than £2.50 per day, took minutes in the oven and required no prep time – but just how bad was this ‘convenient’ diet for me?

Miranda feasts on a pepperoni pizza during the convenience food week

15

Miranda feasts on a pepperoni pizza during the convenience food weekCredit: Miranda Knox
She bought this sweet and sour chicken ready meal for just 90p

15

She bought this sweet and sour chicken ready meal for just 90pCredit: Miranda Knox

In terms of my health, I felt awful. 

While I usually eat pizzas and burgers – probably way more often than I should – the lack of home-cooked meals meant the sugar and fat content in each pre-prepared, cheap meal was deceivingly high. 

I felt sluggish, bloated and by the end of the week I was 3lb heavier -although I had kept to three meals a day, with one snack. 

Alarmingly, it’s estimated more than half of the children born in the UK this year will experience obesity as a result of poor diet by the time they are 65.

I felt sluggish, bloated and by the end of the week I was 3lb heavier, although I had kept to three meals a day, with one snack

Miranda Knox

Commenting on my diet, nutritionist Mark says: “You get fish, chicken, grains, beans in the week, but all are mostly from processed sources. 

“In terms of positives, some vegetables are in there a couple of times per week, and you’re getting a portion of dairy with your breakfast cereal although commercial breakfast cereal tends not to be the best option, they are normally fortified with vitamins and minerals. 

“Although not the best type, you’re getting enough protein on some of the days, and beans are a good source of fibre, protein and carbs. I’m impressed you managed that many meals with £17 in a week and got some vegetables in. 

“However, most carbs are coming from very processed sources which are low in nutrients and fibre and these won’t keep you full for very long or at all, and you’ll have big spikes in your blood sugar. This diet also looks high in carbs, salt and sugar and low in everything else.”

Miranda says she felt sluggish and bloated by the end of the first week

15

Miranda says she felt sluggish and bloated by the end of the first weekCredit: Miranda Knox

The Eatwell diet: better mood but hours of prep

By week two I was not feeling good, but based on how much I’d saved on food for the week I was determined to prove to myself it was possible to eat healthily on a budget. 

I spent hours looking at the guide while planning out my meals, ensuring it ticked off the requirements, like at least one piece of oily fish a week, five portions of fruit and veg a day, basing meals round a starchy carbohydrate such as potatoes, rice or pasta, and opting for less processed, high-fat products. 

After a lot of planning, I still didn’t feel confident my diet was reaching the high official standards, but a typical day involved porridge with frozen blueberries or bran flakes with raisins and a glass of orange juice for breakfast.

This was followed by a tuna jacket potato with salad or a chicken salad, and salmon, broccoli and boiled potatoes or vegetable stew for dinner.  

Dessert was then generally low fat greek yoghurt with tinned fruit.

Miranda’s food diary: healthy eating week

HERE is Miranda’s food diary for the healthy eating week:

Total food shop price: £40.13

Meals total: £23.68 

MONDAY

Breakfast: Bran Flakes and banana, milk

Lunch: Jacket potato, half a tin of tuna and salad 

Dinner: Chicken, parmesan and anchovy dressing salad 

Dessert: 1 fifth low fat yoghurt, 80g tinned pineapple

Snack: Braeburn apple

Drink: Orange juice

Total: £3.76

TUESDAY 

Breakfast: Bran Flakes and raisins

Lunch: Leftover chicken salad

Dinner: Salmon, 80g broccoli, portion of baby potato

Dessert: One fifth yoghurt, 80g tinned peach  

Snack: Apple  

Drink: Orange juice

Total: £4.44

WEDNESDAY 

Breakfast: 40g porridge and 80g frozen blueberries

Lunch: Veg couscous

Dinner: Haddock frozen 140g broccoli, side salad with chickpeas and tomato

Dessert: 1 fifth low fat yoghurt, 80g tinned pineapple

Snack: Banana 

Drink: Orange juice  

Total: £3.49

THURSDAY

Breakfast: Bran flakes and raisins

Lunch: Jacket potato, half tin tuna and salad

Dinner: Leftover veg couscous and roast veg

Dessert: One fifth yoghurt, 80g tinned peach  

Snack: Pink Lady apple

Drink: Orange juice 

Total: £2.82

FRIDAY 

Breakfast: Porridge

Lunch: Couscous and haddock salad with seven baby tomatoes

Dinner: Baked chicken wings, homemade sweet potato fries and salad

Dessert: One fifth yoghurt, 80g tinned peach 

Snack: Pink Lady apple

Drink: Orange juice  

Total: £4.10 

SATURDAY 

Breakfast: Bran Flakes and banana

Lunch: Chicken leg, broccoli, baby potatoes

Dinner: Veg stew – 100g red kidney beans, 200g veg, 100 g potato and veg stock with onion and garlic  

Dessert: 80g tinned peach

Snack: Pink Lady apple

Drink: Orange juice  

Total: £2.50

SUNDAY

Breakfast: Bran Flakes and raisins 80g

Lunch: Chicken leg, broccoli, baby potatoes, roast carrot and gravy

Dinner: Veg stew – 100g red kidney beans, 200g veg, 100 g potato and veg stock with onion and garlic

Dessert: 80g tinned peach

Snack: Pink Lady apple

Drink: Orange juice

Total: £2.57

Miranda was determined to prove to herself it was possible to eat healthily on a budget. Above, this salmon meal cost her £2.15

15

Miranda was determined to prove to herself it was possible to eat healthily on a budget. Above, this salmon meal cost her £2.15Credit: Miranda Knox
She felt 'better' within herself during the second week

15

She felt ‘better’ within herself during the second weekCredit: Miranda Knox

But despite doing things like buying frozen fish to keep the cost down, having the same meal multiple times and buying a whole chicken and butchering it myself, the upfront cost of the shop was still just over £40.

The food used for a week cost approximately £24 – £10 more than the week previously, and the most expensive day cost £4.50. 

And while I felt better within myself, it took hours to prepare all my meals and weigh out the portion sizes (a portion of veg is 80g, and it is recommended you have no more than 150ml of fresh juice for one of your five a day).

While I was doing my best to follow the official rules, it’s time most of us don’t necessarily have. 

This breakfast of Bran Flakes, banana and milk cost Miranda 30p

15

This breakfast of Bran Flakes, banana and milk cost Miranda 30pCredit: Miranda Knox
The upfront cost of the healthier shop was just over £40

15

The upfront cost of the healthier shop was just over £40Credit: Miranda Knox

Food firms ‘brainwashing’ Brits

So where do we go wrong, and what can we do to try and improve our diets without breaking the bank? 

Nutritionist Mark explains: We often choose foods that are advertised as ‘good for us.’ 

How to improve your diet on a budget

MARK Fox, Nutritionist for The Training Room, recommends these simple tips and tricks to improve your diet on a budget:

  • Plan, plan, and plan some more! Decide on what meals you want for a whole week. Top tip – write this up and place it on the fridge so you know exactly what you’re having each day. Then, write a shopping list and stick to it.
  • Bulk buy certain foods if you have the space to store them. Foods that have a long shelf life like pasta, rice, lentils, and beans are great examples. You can still buy in bulk for fresh items if you have the freezer space. For example, meat can be portioned up and placed in the freezer ready for when you need it.
  • Leading on from that, freeze anything you don’t eat so it can be used later and waste nothing. The average family with children throws away almost £60 of good food each month.
  • When making meals, make extra portions and use them for leftover lunches or freeze ready for a quick meal at home. 
  • Buy fresh, loose fruit and vegetables rather than packaged versions as they tend to be a lot more expensive. 
  • Buy cheaper cuts of meat like chicken thighs instead of breast. 
  • Buying frozen fruit and vegetables can help reduce the cost of fresh food. Plus, they are usually pre-chopped and ready to use. Frozen vegetables are picked at peak freshness so they seal in the nutrients.
  • If buying packaged foods like yoghurt, tinned, pasta, etc, go for cheaper brands. Sometimes they taste better and some supermarket brands have less added salt and sugar. 
  • Cook with pulses like beans, lentils, etc, as they are some of the cheapest foods in the supermarket and add bulk to foods.
  • Most people haven’t changed which supermarket they use for years and don’t know what they’re missing or how much they’re spending. By doing some research, you may find some cheaper alternatives.

“Food marketing is powerful and we get brainwashed to think shiny labels and cleverly written words mean it’s good for us. 

“Fruit and vegetables don’t have a label on them as a rule because we know they’re good for us and don’t need marketing.

“Avoid any shiny labels that advertise how great they are for you. Usually, the benefits of eating these are so tiny (if any), they’re not worth the extra cost.”

Mark also recommends being careful of portion sizes: 1-2 palms worth of protein each meal; 1-2 fists of vegetables and fruit; 1-2 cupped hands of carbs; and 1-2 thumbs of fats.

Miranda's healthy desserts included low fat yoghurt and tinned fruit

15

Miranda’s healthy desserts included low fat yoghurt and tinned fruitCredit: Miranda Knox

Unlike using scales for measurements, everyone’s hands are in proportion to their bodies and very individual. Hand sizes also take away the need to measure every single food to ensure you have the right amount. 

But while there are plenty of ‘tips and tricks’ out there designed to improve our diets, one thing is clear.

It shouldn’t be so hard – and so expensive – to have a healthy diet. And in this day and age, it’s tragic not everyone can afford such a ‘luxury’. 

Thousands of Brits to benefit from soups and shakes diet on the NHS as government tackles type 2 diabetes